
Nok en gang løper vi rett inn i en spilleføring, la oss se om du har de riktige tankene rundt dette spillet. Du spiller en duell mot en annen spiller og scoringsformen er IMP.

På spar 8 (4 høyeste) i utspill fra vest prøver du knekten fra nord, heldigvis følger øst med spar 10.
Hvordan vurderer du dine muligheter for å vinne 9 stikk?
Det kan se ut som du enkelt vinner kontrakten med 2 stikk i spar, 2 i hjerter og 5 i kløver hvis kløver konge er hos vest som har åpnet meldingene.
Eller hva tenker du?
Det kan være en god uvane å tenke litt lengre inn i spillet. Her kan det se ut som vest har 6-kort spar når øst følger med tieren.
Det er også en bitteliten mulighet for at kløver konge er hos vest. Da går vi beit hvis vi enten går hjem på hjerter ess eller spar ess og tar en tapende finessen i kløver (hvis da ikke hjerter dame faller single eller double.
Hva med å spille kløver ess?
Da bevarer du overgangene og skulle ikke kongen falle vil du fortsatt kunne vinne kontrakten på et innspill, finesse eller skvis mot vest.
Jeg tenkte i alle fall sånn og spilte kløver ess fulgt av kløver, og ganske riktig så kom kongen på fra øst!
Spillet så ut som dette

Hadde du spilt deg hjem på hjerter ess fulgt av finessen i kløver får du spar i retur fra øst og du når ikke lengre enn til 8 stikk.
Men det var lurt å tenke alternativt, øst spiller tilbake spar til esset. Du spiller kløveren til buns, før den siste ser det ut som dette

Vest må nå gi spillefører informasjon om fordelingen.
Basert på åpningen og utspill «vet» spillefører at vest startet med KD sjette i spar og har ruter ess samt «minst» en av de røde damene.
Hvis vest kaster en hjerter vil spillefører spille hjerter til kongen, ser vest er renons og vinner sin kontrakt ved å ta finessen i hjerter.
Hvis vest kaster ruter dame kan spillefører telle opp fordelingen til å være 6-2-4-1 og spiller på samme måte med hjerter til konge fulgt av hjerter til finesse for hjemgang.
Altså må vest kaste en spar (for å kamuflere kortene). Da må spillefører gjette om vest har fordelingen 6-3-3-1 eller 6-2-4-1.
Ved bordet fant spillefører løsningen og vant sin kontrakt.

Du må være logget inn for å legge inn en kommentar.